Dosso Dosi’den umutlu sezon

Sevdiğin Haberi Paylaş

Dosso Dossi Fashion Show’un, Adriana Lima gibi ünlülerin katılımıyla The Land Of Legends Theme Park iş birliği ile yaptığı defilelerin yankısı sürüyor. Dosso Dossi Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, 32 ülkeden 6 bine yakın alıcıyı misafir ettiklerini ve ek siparişlerle birlikte 60 milyon dolar ciro ile rekoru kıracaklarını söyledi. Eraslan, hazır giyim sektörünün son 3 yıldır sıkıntılı bir süreçten geçtiğini aktararak, Rusya ile ilişkilerin normale dönmesiyle birlikte piyasanın bu yıla iyi başladığını söyledi. Eraslan, ocak-mayıs dönemi satışlarında yüzde 55-60’lık bir artış kaydettiklerini ifade etti.

10 bin tekstil işçisi Dosi Dosi mesaisinde
Rusya başta olmak üzere 30 ülkeden gelen alıcılarla Türk tekstil sektörünü bir araya getiren Dosso Dossi Fashion Show, Türk tekstiline doping etkisi yaptı. Durgun sezonda 10 bin tekstil işçisi organizasyona ürün yetiştirmek için mesai yapıyor.

“İş Tatili” konseptiyle dünyada ilk kez uygulanan bir satış modeline imza atan Dosso Dossi Fashion Show, 5-11 Haziran 2013 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. Rusya, Ukrayna ve Ermenistan başta olmak üzere 30 ülkeden gelen 5 bin tekstil alıcısıyla Türk tekstil üreticilerini buluşturan organizasyon, ölü sezonda tekstil sektörüne ciddi ivme kazandırıyor. Antalya Expo Center’da 1 hafta süren organizasyona ürün yetiştirmek için başta Osmanbey, Merter ve Çağlayan piyasası olmak üzere Türk tekstil üreticileri mesaiye devam ediyor.

20 alt sektöre iş hacmi yaratıyor
16’ıncısı gerçekleştirilen Dosso Dossi Fashion Show’un Türk tekstil sektörüne 40-45 milyon dolar civarında bir gelir sağladığına dikkat çeken Dosso Dossi Fashion Show Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, Türkiye’nin en büyük tekstil organizasyonu olan şovun, iplikçiden kumaş üreticisine, aksesuarcıdan lojistiğe kadar 20 farklı sektörden 10 bin kişiye iş hacmi yarattığını söyledi.

Şu anda, 150 firmaya ait atölyelerin Dosso Dossi Fashion Show’un yarattığı pazar için ürün yetiştirmeye çalıştığını belirten Eraslan, “Dosso Dossi Fashion Show’a katılan, tekstil firmaları bir etkinlikte 100 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında ciro yaparken alıcılar ise, 15 bin dolar ile 400 bin dolar arasında alım gerçekleştiriyorlar. Katılımcı firmalar yıllık cirolarının yaklaşık yüzde 40’ını sadece Dosso Dossi Fashion Show’da gerçekleştiriyor” dedi.

İtalya’nın tekstil devi de fuara katıldı
Dosso Dossi Fashion Show’a yerli üreticilerin yanı sıra bu yıl ilk kez yabancı tekstil üreticisi de kabul edildi. Moda ve tasarımın başkenti olarak kabul edilen İtalya’nın ünlü kadın giyim markası Giorgia & Johns, 300 milyonluk Rusya pazarı ve Ortadoğu başta olmak üzere dünya pazarlarına Dosso Dossi Fashion Show ile Türkiye üzerinden ulaşacak. İtalya’daki krizin etkilerini azaltabilmek için yeni pazarlar yaratmayı hedefleyen Giorgia & Johns, Dosso Dossi Fashion Show’a 250 adet özel tasarım koleksiyonuyla katılarak dünya tekstil alıcılarını etkilemeye çalıştı.

Yabancı üreticilere de kapısını açacak


Önceliklerini hep Türk tekstiline verdiklerini ancak, gelinen noktada artık dünyaca takip edilen bir moda organizasyonu haline geldiklerini belirten Eraslan, “Bu yıl bir İtalyan firmanın talebini kabul ettik. Bu, bizim de yurt dışına açılmamız için önemli bir adım olacak. Türk tekstiline kazandırdığımız dinamik, bundan sonra yabancı tekstil markalarının da umudu olacak. İlk adım olarak İtalya’nın en ünlü markalarından biri olan Giorgia & Johns’un talebini kabul ettik. Bundan sonra Avrupa başta olmak üzere dünyanın diğer ülkelerinden de tekstil markalarını kabul etmeyi planlıyoruz, yeter ki bizim alıcılarımızı mağdur etmeyecek şartlara sahip olsunlar” dedi.

Gezi parkı protestoları etkiledi
Gezi Parkı protestoları nedeniyle Türkiye’nin yurtdışında imaj kaybettiğini ifade eden Hikmet Eraslan, “Uluslararası turizm ve ticaret çok hassas dengeler üzerine kuruludur. Biz burada olayların büyük boyutta olmadığını biliyoruz, ancak yurt dışından öyle görünmüyor. Kaldı ki Avrupalılar bu konularda çok garanticidir. Bizim organizasyonumuzda podyuma çıkacak olan Miranda Kerr bile can güvenliğinden endişelenip gelmedi. Yurtdışından gelen alıcı sayısında da yüzde 10-15 gerileme oldu. Tek tek gelen alıcılarla konuşup güvenlik sorunu olmadığını anlatmaya çalıştım. Gelen alıcıların en ufak bir gaz yememesi için gezi rotamızı olayların olmadığı bölgelere kaydırdık” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir