LİDER TÜRK TASARIMCI : ERBAKAN MALKOÇ

Sevdiğin Haberi Paylaş

Ardahan’da başlayan hikâyesi şimdilerde Amerika’ya, Arabistan’a uzanıyor. Otomobil tasarımı denince dünya çapında herkesin aklına DizaynVIP Group Başkanı Erbakan Malkoç geliyor. Hayalleri gerçeğe dönüştüren, teknolojiye yön veren, zamandan ve mekândan bağımsız tasarımlar sağlayan DizaynVIP markası merak edilen yönleriyle sizlerle

Araçlarda hangi akıllı sistemleri kullanıyorsunuz?
Hangi akıllı sistemleri kullanmıyoruz ki! Biz takip eden değil, takip edilen bir firmayız. Bu ne demek? Herkesten önce düşüneceksin, iyiyle yetinmeyip hep daha iyisini yapacaksın ve ürettiklerin dünyaya iz bırakacak. İşte biz de bunu gerçekleştiriyoruz. Teknoloji, DizaynVip şirketinin temel kavramlarından bir tanesidir. Örneğin; 2009 yılında ilk kez akıllı telefon ve tablet üzerinden aracınız dünyanın neresinde olursa olsun, aracınızı tek bir tuşla hareket ettirmeyi sağladık ki bu teknoloji sayesinde 2014 yılında ABD’nin en prestijli organizasyonu IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde “Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma” ödülünü aldık. Daha sonra 2015 Autoshow Fuarı’nda dünyanın hareketli aksamları sesle hareket edebilen ilk VIP aracını geliştirdik.
Yani aracınıza “Koltuğumu yatır.” diyorsunuz, aracınız koltuğunuzu yatırıyor ya da “Televizyonu aç.” diyorsunuz, televizyonu açıyor. Dünyanın en önemli iş insanlarının ihtiyaç duyduğu ve lükse dair her şeyin bir arada sunulduğu, bir uzay kapsülünü andıran “DV-Diamond” aracımızda tam 196 parçayı sesle hareket ettirebiliyoruz. 1,5 kilometre kablo kullandığımız, hand-made özelliği taşıyan DV-Diamond için 8 ay sıra beklemek gerekiyor. Bugün Çinliler dünya otomobil üreticilerinin tasarımlarını taklit ederlerken, bizim tasarımlarımızı taklit edememeleri aslında teknolojide ve tasarımda ne kadar ileride olduğumuzu da gösteriyor. Dünya devleri dâhi bu teknolojiye şaşırıp kaldılar. Sırf bu araca sahip olabilmek için dünyanın 5 kez üst üste MotoGP şampiyonu olan Jorge Lorenzo dâhi Cenevre Fuarı’nda standımıza geldi. Kendisi bu özel aracın siparişinde bulundu ve kendisine geçtiğimiz günlerde aracının teslimi gerçekleştirdik. Şimdi sıkı durun yepyeni bir teknolojiyle yeri göğü inletmeye hazırlanıyoruz. Konuşan araba! Daha dünyada yapılmayan bir şeyi, Türkiye gerçekleştirecek. Sizinle duygusal bağ kuracak. Arabaya bindiğiniz an, aracınız size “Merhaba, nasılsınız?” gibi sorular sorabilecek. Aracınızla gerçekten bir bütün olabileceksiniz.

Bir aracın dönüşüm süreci nasıl işliyor?
Arabanızla ilgili eskiye dair her şeyi unutun! Çünkü arabanızı Z noktasından alıp A noktasına getiriyoruz. Yazılımından tasarımına kadar her şey DizaynVip çalışanları tarafından gerçekleştiriliyor. Otomobil dönüşümü konusunda dünyanın en iyi malzeme üreticisi markalarıyla çalışıyoruz. Süreç ise şu şekilde işliyor: Önce hayal ediyor, hayallerimizi karakaleme yansıtıyoruz. Daha sonra karakalem çalışmalarını, bilgisayar ortamında 3D olarak boyutlandırıyoruz. Üretim departmanlarında, aracın içinde kullanılan en küçük parça bile kalıplardan çıkarıp üretiliyor. Yazılım tarafında ise aracın içerisindeki hareketli akşamların nasıl komuta edileceğine dair yazılımlar gerçekleştiriliyor. Bunun için DizaynVip tarafından üretilmiş işlemci kartları üretiyoruz.

İhracat rakamlarınız çok önemli seviyelerde. Gelecek hedefleriniz arasında neler bulunuyor?
DizaynVip olarak 3600’ün üzerinde parçayı bir araya getirerek Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya başta olmak üzere dünyanın 35’ten fazla ülkesine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Ayrıca size bahsetmiş olduğum bu 3600’ün üzerindeki parçanın yüzde 98’ini kendi ülkemizden temin ediyoruz.

Yeni buluşlara, yeni icatlara, yeni cümlelere imza atın.

Yani tamamen yerli üretimle dönüştürdüğümüz otomobilleri ihraç ediyoruz. DizaynVip by Erbakan Malkoç imzasıyla, diğer bir deyişle kendi markamızla ihracatımızı gerçekleştiriyoruz ve hükümetimizin de son dönemde hassasiyetle üzerinde durduğu katma değeri yüksek ihraç ürünleri üretme konusunda DizaynVip olarak önemli bir pozisyondayız. DizaynVip olarak kilogram başı minimum 250 Dolar katma değerimiz var. Türkiye’nin genel ihracat ortalamasının 1,4 Dolar olduğunu düşünürseniz, ülkemize nasıl bir katma değer sağladığımızı da görebileceksiniz. DizaynVip olarak yılda 360 araç dönüştürüyor ve bu araçların yüzde 70’ini hem direkt hem de bayilerimiz aracılığıyla ihraç ediyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren ihracatımızı daha da arttırmak üzere ciddi yatırımlara, ileri teknik bilgisayar destekli yatırımı ekledik. Yılın ikinci yarısı itibarıyla yatırımlarımıza hız kazandıracağız yani hand-made özelliğimizi koruyarak hızlı üretime geçiyoruz. Dünyanın en önemli insanlarının sipariş verdiği bir şirkete sahibiz. Bu sebeple tabii ki hand-made özelliğimiz devam edecek ama bir taraftan da tamamen modellediğimiz, standardize ettiğimiz ve çok talep gören aracımızı bir başka banttan daha hızlı üretimle çıkartmayı planlıyoruz. Amacımız katma değeri bu kadar yüksek olan ürünü hızlı hale getirip, ülkemize hak etmiş olduğu dövizi getirebilmek. Kalite ve üretim anlamında dünya standartlarının çok ilerisindeyiz fakat adetsel bazda henüz istediğimiz hızı yakalayamadık. Hızlı üretimle birlikte Türkiye, otomobil dönüşümü konusunda dünyanın üssü olacak

Mercedes-Benz ile işbirliğinizi anlatabilir misiniz?
Biz bilindiği gibi daha çok Mercedes Vito, Viano, Spinter gibi Minivan ve Panelvan araçlar üzerinde çalışıyoruz. Bu araçların kasası dışında her şeyini değiştirip, bu araçları daha lüks hale getirerek yılda yaklaşık 300 aracın dönüşümünü yapıyoruz. Ancak araç sahipleri açısından şöyle bir sorun vardı: Mercedes, yetkili servisler dışında araca el sürülürse bu aracı garanti dışında bırakarak, “onay” vermiyordu. Ama artık Mercedes Daimler AG’nin van tipi araçlarında dünyada araç dönüşümü yapabilecek yetkili “Vanpartner”ı olmayı başardık. Bu yetki belgesini almak için yaklaşık 3 senedir standardizasyon açısından önümüze Mercedes Benz Daimler AG tarafından koyulan yol haritasını harfiyen yerine getirdik. Böylece Mercedes Benz otomobilleri üzerinde dönüşüm hakkını aldık. Bu aynı zamanda Türkiye’nin başarısı, gururudur. Tasarımı sadece bize ait, dünyada bir eşi daha olmayan bu araçları ihraç da edebiliyoruz.

Sizce en iyi otomobil markası hangisi? Neden?DizaynVip. Çünkü hem hayalleri gerçeğe dönüştürüyor hem teknolojiye yön veriyor hem de zamandan ve mekandan bağımsız tasarımlar üreterek, herkesin kişiliğini ve farklılığını sunmasına imkan sağlıyoru.

Haber İsmet TUNÇ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir