ABD’den son dakika S-400 açıklaması!

Sevdiğin Haberi Paylaş

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin ardından yürürlüğe giren ABD’nin Hasımlarıyla Mücadele Yasası (CAATSA) ile ilgili, “S-400 sorununun çözülebilmesini umuyoruz. Mümkün olmazsa, yaptırımlardan etkilenmeyen alanlara odaklanmaya devam edeceğiz” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun duyurduğu, ABD ile yaptırımlar konusunda çalışma grubunun kurulacağı yönündeki bilgiye ilişkin Satterfield, “Statik grup veya çalışma grubu yok” diye konuştu. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylara ilişkin Satterfield, “LGBTİ’nin içinde olduğu bazı topluluklara saygı duyulmamasından endişeliyiz. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın herhangi yerinde aynı tepkiyi gösteririz” dedi.

ECEM TOPLAR Ankara

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, diplomasi muhabirleri ile ABD Büyükelçilik Konutu’nda biraraya geldi.

“BAŞKA TELEFON GÖRÜŞMELERİ DE OLACAK”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesini hatırlatarak sözlerine başlayan Satterfield, “Türkiye ile başka telefon görüşmelerİ de gerçekleşecek” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiye tüm boyutlarıyla çok değer verdiklerinin altını çizen Satterfield, “Bizim için Türkiye değerli bir NATO müttefikidir. Ekonomik anlamda Türkiye ile bağlarımız var. 30 milyar dolar Türkiye’de yatırımımız var. Bin 700 firma Türkiye’de iş yapıyor ve bu firmalarda 75 bin Türk çalışıyor. Bu ilişki bizim için çok önemli. Bizim için olduğu kadar Türkler ve Türkiye için de önemli. Biz ticari bağları inşa etmek ve arttırmak istiyoruz. Bir önceki hükümet 100 milyar dolar ticaret hedefi koymuştu, bu heyecan verici hedefti. Şunu garanti ederiz ki biz bu hedefi gerçekleştireceğiz, elimizden geldiğince ticari anlamdaki bağı koparmayacağız. Ticari bağların son birkaç ay içerisinde stabil hale gelmiş olması ve Türk lirasının değer kazanması cesaret verici” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir