Son dakika… BBC adını koydu! ‘İlişkiler çökebilir…

Sevdiğin Haberi Paylaş

Son dakika haberlere göre CIA’in Cemal Kaşıkçı raporu dünyada ilk haber oldu, ABD 76 Suudi yetkiliye yaptırım ilan etti. Cinayetten sorumlu tutulan Veliaht Prens’in yaptırım listesinde bulunmaması üzerine ABD medyası Biden yönetimini hedef aldı. BBC ise, söz konusu raporun yeni bir dönemi başlatabileceğini bildiriyor.

Uzun süredir beklenen ABD’nin istihbarat raporu açıklandı, “Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın İstanbul, Türkiye’de gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın yakalanması veya öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığını değerlendiriyoruz” denildi.

Çoğunluğu CIA’in verilerine dayandırılan ABD istihbarat raporuna göre, Suudi Veliaht Prensi, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018 cinayetini onayladı ve emri verdi. Raporda, ABD istihbaratının, Prens Selman adına olaya karışarak Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu olduğu konusunda “son derece emin” olunan 21 kişilik bir listeye yer verildi.

İki yıl önce hazırlanan ve kısmen üzeri karartılan raporda, bu değerlendirmenin “Muhammed Bin Salman’ın Suudi Arabistan’daki karar alma süreçleri üzerindeki kontrolü, önemli bir danışmanı ve korumalarının operasyona doğrudan katılması ve Veliaht Prens’in Kaşıkçı da dahil ülke dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içeren önlemler almasına dayandırıldığı” vurgulandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir