Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı kilo aldırır mı, ne işe yarar?

Sevdiğin Haberi Paylaş

Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı kilo aldırır mı, ne işe yarar?
ABONE OL
Yer fıstığı ülkemizde en fazla tüketilen kuru yemişlerden bir tanesidir. Lezzeti sayesinde çok fazla tüketilen bu kuru yemişin aslında sağlığa birçok faydası bulunmakta. İnsanlar tarafından bilinmese de vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin bir besin. Peki bu kuru yemişin faydaları neler? Zararları var mı? İşte detaylar…
Baklagiller familyası içerinde bulunan yer fıstığı Türkiye’de genellikle gıda sanayisinde kullanılan bir şey. Ülkemizde küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği bir besin olsa da faydaları hakkında insanlar fazla bir şey bilmiyor. Peki yer fıstığının bu kadar faydasına rağmen zararı var mı? Yer fıstığı nasıl tüketilir? Bu gibi birçok sorunun cevabı bu yazıda…

Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığının faydaları genellikle duyulmamıştır. Bu yazı sayesinde yer fıstığının tam bir şifa deposu olduğunu göstereceğiz. İşte yer fıstığının bazı faydaları:

Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterol seviyesini yükseltir.
Kolon ve mide kanserine karşı büyük bir savaş verir.
Kan şekeri seviyesini dengelemeye yardım eder.
E vitamini deposudur ve bundan dolayı da cilt sağlığına fazlasıyla yararlıdır.
Aminoasit ve proteinler sayesinde vücudun sağlıklı bir şekilde büyümesini destekler.
Omega 3 yağları içerir. Bu da saç dökülmesi ve kırılmasına karşı çok etkilidir. Aynı zamanda saçların parlak ve güçlü görünmelerine de yardım eder.
İçerdiği yağlar vücut için çok faydalıdır.
Seretonin hormonu üretimine yardımcı olan bir besindir. Seretonin yani mutluluk hormonu sayesinde depresyona karşı savaşır.
İçerdiği şeyler sayesinde cinsel gücü artırır.
Düzenli ve orantılı bir şekilde tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
Yer fıstığı tüketimi inme riskini azaltır.
Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltacak bir içeriğe sahiptir.
Yer fıstığının belleği artırdığı söylenir. Yani yer fıstığı tüketen kişilerin hafızaları güçlenir.

Vişnenin sapının, kurusunun ve kompostosunun faydaları nelerdir? Vişne zayıflatır mı, ne işe yarar?
Yer Fıstığının Zararları

Her besinin aşırı tüketimi zararlıdır. Yer fıstığı her ne kadar çok faydalı olsa da onun da fazla tüketimi bazı zararları ortaya çıkarabilir.

Kolesterolü olan kişilerin doktor kontrolüyle yemesi daha doğrudur.
Fıstığın içeriğinde fazla yağ olduğu için çok tüketildiğinde aşırı kilo alımı, sivilcelenme ve farklı cilt sorunlarına sebep olabilir.
Kişiye göre alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor.
Yer Fıstığının Kalorisi ve Besin Değeri

Yer fıstığı fazla yağlı olmasıyla bilinen bir besindir. Hatta bazı insanlarda kilo alımına da sebep olur. Bundan dolayı insanlar yer fıstığının kalorisi ve besin değerlerini merak edebilirler. 100 gramlık yer fıstığında 567 kcal kalori vardır. Besin değerleri ise şöyledir:

Yağ 49
Protein
C vitamini
Kalsiyum
Demir
Hamilelikte Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığı çok faydalı bir besin olsa da hamilelikte fayda verip vermemesi çok önemli bir konudur. Hamile kişilerin yediklerine dikkat etmeleri gerektiği için her besini tüketemezler. Yer fıstığı da merak edilen bir besindir. Hamile kadınlar yer fıstığı yiyebilirler ancak aşırıya kaçmamalıdırlar. Yer fıstığının faydalarından bazıları ise şunlardır:

Kansızlıktan korur.
Bebeğin sağlığına iyi gelir.
Bebeğin beyin gelişiminde çok önemlidir.
Tuzlu Fıstığın Faydaları

Tuzlu fıstığın içerisinde vücut için gerekli olan zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynağı olan doymamış yağ asidi bulunmaktadır. Kontrollü bir şekilde tüketildiği takdirde kolesterolü düzenlemeye yardım eder. Ancak aşırıya kaçılırsa kolesterolü kötü şekilde etkiler. B1 ve B3 vitaminleri içerdiğinden dolayı kan şekerinin yakılmasını sağlar. Aynı zamanda bu vitaminler sayesinde kalp sağlığını korur.

Vanilyanın (vanilin) faydaları nelerdir? Vanilya tozu nerelerde kullanılır, ne işe yarar?
Yer Fıstığı Nasıl Tüketilmeli?

Ülkemizde yer fıstığı genellikle kuru yemiş olarak tüketilmektedir. Ancak farklı şekillerde tüketmek de mümkündür. Özellikle Amerika’da fıstık ezmesi şeklinde tüketilen fıstık nasıl tüketilebilir? İşte bazı örnekler:

Kuru yemiş olarak tüketilebilir.
Fıstık ezmesi şeklinde tüketilebilir.
Çörek, kurabiye gibi atıştırmalıkların içine katılarak tüketilebilir.
Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı?

Yer fıstığı tüketen insanların en fazla aklına takılan sorulardan birisi kilo aldırıp aldırmadığıdır. Yer fıstığı kalorisi çok yüksek olan bir besindir. Aynı zamanda içinde çok fazla yağ barındırır. Her ne kadar bu yağlar vücut için faydalı olsa da aşırı tüketiminde zararlı bir hale gelebilir. Eğer birisi çok fazla yer fıstığı tüketiyorsa kilo almaktan kurtulamaz çünkü fazla tüketimi kişilerde kiloya sebep olan bir kuruyemiştir. Bu yüzden yer fıstığı dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir