İstanbul’u saran tehlike Sakarya’da! Isırarak bu hale getirdi

Sevdiğin Haberi Paylaş

Son günlerde İstanbul’da popülasyonu yüksek olan ve vücutta yaraya neden olan Asya Kaplan Sivrisineği Sakarya’da da ortaya çıktı. En tehlikeli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı olan Asya Kaplan Sivrisineği Beşköprü’de bir vatandaşı tişörtünün üzerinden ısırarak bu hale getirdi

İstanbul’u saran tehlike Sakarya’da! Isırarak bu hale getirdi…
mask

Son zamanlarda İstanbul’da sıklıkla görülen Güneydoğu Asya kökenli olan ve Avrupa kıtası ülkelerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği, Sakarya’da da ortaya çıktı.

Asya Kaplan Sivrisineği, Beşköprü’de yaşayan bir vatandaşı üzerinde tişört varken ısırarak vücudunda yaralar oluşmasına neden oldu.

Sineğin ısırığına maruz kalan vatandaş, ısırdığı zaman kaşıntısı ve kızarıklığının uzun sürdüğünü belirterek, yetkililerden ilaçlama yapılmasını istedi.


ASYA KAPLANI SİVRİSİNEĞİ NEDİR?
Bilimsel adı Aedes albopictus olan Asya Kaplanı sivrisineği, asıl yer aldığı alanlardan diğer bölgelere yayılabilen sivrisinek türlerindendir. Asya kaplan sivrisineği canlı olarak hala bulunan en önemli 100 istilacı canlı türü arasında üst sıralarda yer alır.

ASYA KAPLANI SİVRİSİNEĞİ ÖZELLİKLERİ
Oldukça tehlikeli olan bu sivrisinek türünün yetişkinleri 2 ile 10 mm arasındadır. Asya Kaplanı Sivrisineği vücudunda ve kafasındaki beyaz çizgilerle bilinir ve vücudun geri kalanı ise siyahtır.

ASYA KAPLANI SİVRİSİNEĞİ ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?
Asya kaplan sivrisineğinin ısırdığı yere aşağıdaki ürünler sürülebilir. Böylece vücuda yayılımı yavaşlatılabilir ve vereceği zararların etkisi en aza indirgenir.

Alkol

Çay poşetleri

Aloe vera

Sarımsak

Yulaf ezmesi

Fesleğen

Limon

ASYA KAPLANI SİVRİSİNEĞİ ISIRIĞININ ZARARLARI NELERDİR?
Asya kaplanı sivrisineği, Batı Nil Virüsü Ateşi, Zika Virüsü, Ensefalit, Sarı Humma hastalıkların taşınmasına ve yayılmasına sebep olmaktadır. Ayrıca alerjik reaksiyonlara da sebep olmaktadır.

Kan emerken tükürük bezindeki proteinler kan emdiği sırada deri altı dokuya geçmekte. Bu da alerjik bir reaksiyona neden oluyor. Bu sinekler daha çok insan yapımı küçük su rezervlerinde yaşıyor. Bahçede bulunan saksıların dibindeki suda ya da süs havuzunda üreyebiliyorlar.

Bilal Bilir

Bilal Bilir Tüm Haberleri

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir