Son dakika haberler… Afganistan’da korkulan oldu! Panik dalgası yayılıyor

Sevdiğin Haberi Paylaş

Son dakika haberlere göre, Kabil Havalimanı’na ulaşmak isteyenler bugün birkaç kilometre kala Taliban tarafından çevrildi. Taliban, kadınların ise bir süre evde kalmalarını emretti. Üç yıl önce suikastle öldürülen komutanın evine giren Taliban militanları görüntüleri sosyal medyadan paylaştı, şehir meydanına asılan poster ise pes dedirtti. İşte son dakika gelişmeler…

Afganistan’dan kaçmak isteyenler için zaman daralırken Taliban’ın bu sabahtan itibaren Kabil sokaklarında hayata geçirdiği uygulama panik dalgasına yol açtı. Başkentteki Al Jazeera muhabiri, durumun giderek endişe verici bir boyuta tırmandığını bildiriyor.

Afganistan’dan tek çıkış yolu Kabil Havalimanı’ndan 15 Ağustos’tan bu yana 70 bin kişi tahliye edildi, kalabalıkların toplandığı havalimanı çevresinde kaotik sahneler bitmiş değil.

G-7 ülkeleri ABD ile çekilme tarihinin ertelenmesi için anlaşmaya varamadı, ABD Başkanı Joe Biden “Tahliyeleri ne kadar erken tamamlarsak o kadar iyi. 31 Ağustos’a kadar ülkeden tamamen çıkmış olmayı planlıyoruz” dedi.

Bir kez daha kameraların karşısına geçen Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, Afganların Kabil Havalimanı’na erişmesine artık izin vermeyeceklerini söyleyip kalabalığın evlerine dönmesini istedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir